تاریخچه-فوتبال-دستی

این پست را برای دوستات هم بفرست

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در خصوص تاریخچه فوتبال دستی کشورهای مختلف نقل و قول های متفاوتی دارند.

ما می دانیم که فوتبال دستی از فوتبال الهام گرفته است ، ورزشی که از همان سالهای آغازین طرف داران بیشماری داشته و همچنان در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است بدون شک فوتبال دستی نیز از این قاعده مستثنی نیست و علاقه مندان بسیاری در بین مردم دنیا دارد.

نیاز انسان‌ها به بازی کردن

می توان گفت که ورزش ها و بازی ها هم بدنبال احساس نیاز بوجود آمده اند مانند تمام کالاهایی که برای رفع نیاز انسان تولید شده اند. نیاز به بازی ، تفریح و سلامت جسم و روان نیز بشریت را به این وا داشته که ورزش ها را بوجود آورند.

آنچه پیداست و فکر ما را به آن سمت می برد اینست که شاید عده ای دوست داشتند که فوتبال بازی کنند اما به علت محدودیت ها نمی توانستند به این بازی بپردازند محدودیت هایی مانند نبودن زمین فوتبال ، یا نبود نفرات، عدم توانایی جسمی و …
با کوتاراه در تاریخچه فوتبال دستی باشید.

 

تاریخچه فوتبال دستی

اولین میز فوتبال دستی چه شکلی داشته است؟

آیا اولین میزهای فوتبال دستی که ساخته شده اند به این شکل بوده اند؟ یا  رفته رفته به شکل کامل امروزی ارتقا پیدا کردند. در تاریخچه فوتبال دستی شاید کسی به طور قطع نداند چه کسی برای اولین بار این ایده را در سر پرورانده و میز فوتبال دستی را ابداع کرده و اینکه اولین میز چه شکلی بوده است.

فوتبال دستی و جنگ جهانی

نظریه جالبی وجود دارد که اذعان میکند اولین میز فوتبال دستی درست بعد از جنگ جهانی اول اختراع شده است.

گفته می شود در آن زمان عده ای از سربازان و یا کودکانی در جنگ و بمباران ها پای خود را از دست داده بودند در حالی که عالاقمند به بازی فوتبال بودند و در حسرت شرکت دوباره در این بازی بودند.

در شاید همین امر موجب بروز خلق فوتبال دستی شده است و شاید اولین نفری که این ایده زیبا را در سر پرورانده با خود گفته است که می شود زمین فوتبال را به ابعاد کوچکتری تبدیل کرد  و با دست به این بازی پر هیجان پرداخت.

اما چطور شد که ایده انسان های خلاق آن زمان منجر به ساخت میز فوتبال دستی شد بی شک فوتبال دستی یکی از هیجان انگیز ترین و سرگرم کننده ترین بازی های دنیاست.

تاریخچه فوتبال دستی 2

فوتبال و فوتبال دستی

قبلا اشاره کردیم که فوتبال دستی از محبوبیت و جذابیت فوتبال به وجود آمده است. چرا که فوتبال دستی دقیقا شبیه سازی فوتبال می باشد ولی در عین شباهت ها ی ظاهری تفاوت های زیادی باهم دارند.

هیچگاه یک ستاره فوتبال نمیتواند بگوید که در بازی فوتبال دستی حرفه ای است و می تواند در مسابقات آن نیز قهرمان شود مگر اینکه در این رشته ورزشی نیز تمرینات اصولی و فراوانی داشته باشد تا بتواند در این عرصه نیز موفقیت کسب کند و بالعکس فوتبال دستی باز حرفه ای بدون تمرین مهارت های فوتبال نمیتواند مدعی شود که چون در فوتبال دستی دارای تبحر است و خوب گل میزند، مثلا میتواند مهاجم خوبی در فوتبال باشد.

در اینجا می پردازیم به تاریخ این ورزش که چگونه و چطور اختراع شده و چه کسانی در اختراع این ورزش نقش داشته اند. در خصوص تاریخچه فوتبال دستی نظرات متفاوتی وجود دارد و این باعث شده موضوع کمی پیچیده به نظر آید.

اولین نفری که فوتبال دستی را اختراع کرده چه کسی است؟

آن طور که از تحقیقات برمی آید این است که اولین میز فوتبال دستی در سال 1901 در ایالات متحده آمریکا ساخته شده است ،که اولین ثبت اختراع فوتبال دستی است. اما اطلاعات دقیقی از شخص مورد نظر در دست نمی باشد و همانطور که گفته شد عده ی زیادی نیز پیدایش فوتبال دستی را در حین یا بعد از جنگ جهای اول گفته اند.اما به هر حال می توان گفت در این زمینه سه نفر نقش حیاتی و به سزایی را دارند.

 

تاریخچه فوتبال دستی 3

افرادی که نام آنها بعنوان تاثیر گذاران در تاریخ فوتبال دستی ثبت شده است؛

1- اولین نفر آن ها لویس روزنگارت است. ظاهرا او کارمند یک شرکت خودروسازی بوده است و در شرکت ستیروئن مشغول به کار بوده.

گفته می شود که او در اواخر دهه ی 1930 میلادی برای سرگرم کردن نوه هایش به فکر افتاد و فوتبال دستی را اختراع کرد. چندی بعد از اختراع او شرکت سوئسی به نام کیکر{kicker} راه اندازی شد.

این شرکت به طریقی با روزنگارت ارتباط داشت که با همفکری با یکدیگر شروع به ساخت میز های این بازی کردند. به شکلی پیشرفت داشت که مردم به فوتبال دستی کیکر می گفتند. در سال اول مردم سوئیس و آلمان نام فوتبال دستی را کیکر گذاشته بودند.

الجاندرو فینیستره

2- دومین شخصی که در اختراع این ورزش و میز آن تاثیر گذار بوده الجاندرو فینیستره است. او یک فرد اسپانیایی بود که در اسپانیا زندگی می کرد.

او یک شاعر و نویسنده ی مطرح بود که آثاری خوبی از خود به جا گذاشته است . الجاندرو در جنگ داخلی اسپانیا در بمباران ها مجروح شد و در بیمارستان بستری شد.

در آنجا کودکانی و افرادی می دید که از ناحیه پا دچار آسیب دیدگی شده اند و حتی یک یا دو پای خود را از دست داده اند. پس از مدتی ماندن در بیمارستان متوجه علاقه ی بعضی از مجروحان به فوتبال شد. وقتی دید که آن ها نمی توانند فوتبال بازی کنند به فکر اختراع فوتبال دستی افتاد.

گفته می شود که او اول برای این کار از میز پینگ پونگ استفاده می کرد. اما بعد ها میز فوتبال دستی را اختراع کرد.

3- شخص سومی که در این زمینه تاثیر داشته است. هارل سیرل تورنتو بوده است. او نقش کلیدی در کشف فوتبال دستی داشته است.

او خود علاقه ی شدیدی به فوتبال داشت. و به دلیل محبوبیت این ورزش در جهان و به خصوص در اروپا به فکر کشف و اختراع این ورزش و میز بازی آن افتاد.

به همین دلیل برای ساخت آن میز تلاش کرد و در نهایت میزی هم ساخت که در میان همه ی مردم جهان مشهور شد. در سال 1921 او برای ثبت اختراع اقدام کرد. میز های جالبی هم ساخت.

اختراع فوتبال دستی در جهان به نام چه کسی ثبت شده است؟

به هر حال ثبت این اختراع به نام الجاندرو فینیستره اسپانیایی است که آن را در سال 1973 ثبت کرده است. اما نمیتوان از زحمات این دو نفر چشم پوشی کرد.

علاوه بر این سه نفر افراد بسیاری برای گسترش و ساخت انواع میز های فوتبال دستی نیز شرکت داشته اند. که در اینجا از تمام آن ها برای ساخت این ورزش شگفت انگیز قدردانی می کنیم.

شناخته شدن فوتبال دستی در میان مردم

به هر حال در سال های 1940 تا 1950 در کشور های اروپایی دارای محبوبیت بسیار بالایی شد. در سال 1960 پترسون که یک افسر در اتریش آمریکا بود و در آن سال ها در کشور آلمان مشغول به خدمت بود در آنجا با فوتبال دستی آشنا شد و علاقه بسیار زیادی به آن پیدا کرد به همین دلیل وقتی به آمریکا برگشت این بازی را با خود به آمریکا برد و آن را در اماکن تفریحی و عمومی گسترش داد.

در آن سال ها مردم میز ها را در خانه های خود داشتند اما از این بازی بعنوان یک ورزش و یا برگزاری مسابقات در آن زمان استفاده نمی شد که در تاریخچه فوتبال دستی آمده است.

تاسیس فدراسیون جهانی فوتبال دستی

سال ها بعد این رشته ورزشی طرفداران بسیاری پیداکرد و دارای محبوبیت بسیاری شد. سپس فدراسیون جهانی فوتبال دستی با نام اختصاریITSF در سال 2002 تاسیس شد و محل استقرار آن در کشور فرانسه ثابت می باشد.

این فدراسیون با هدف توسعه و گسترش ورزش فوتبال دستی پایه گذاری شد. همه سال در سرتاسر جهان مسابقات متعددی زیر نظر فدراسیون فوتبال دستی جهان برگزار می شود.

جام جهانی معتبر ترین مسابقات فوتبال دستی است که هر دو سال یک بار برگزار می شود. فوتبال دستی مانند فوتبال در سراسر جهان طرفداران بیشماری دارد و مردم علاقه زیادی به بازی فوتبال روی میز نشان می دهند.

انجمن فوتبال روی میز جمهوری اسلامی ایران

بسیاری از کشور ها نیز دارای فدراسیون فوتبال دستی هستند و کشور ما ایران دارای انجمن فوتبال دستی است که با نام انجمن فوتبال روی میز جمهوری اسلامی ایران و زیر نظر فدراسیون انجمن های ورزشی به فعالیت می پردازد.

همین الان عضو خبرنامه کوتاراه شو

برای بدست آوردن جدید‌ترین اخبار و سمابقات و یه عالمه تخفیف خوب

مطالب مرتبط

فوتبال-دستی-به-انگلیسی
مجله کوتاراه

فوتبال دستی به انگلیسی

کلمه فوتبال دستی به انگلیسی table soccer به معنای فوتبال روی میز می باشد. فوتبال انگلیسی آنچه مسلم است فوتبال دستی قبل از سال 1920 تولید شده است، در آن سال ها فوتبال

فوتبال دستی شیشه ای
مجله کوتاراه

فوتبال دستی شیشه ای

به آن دسته از میزهای فوتبال دستی که در بدنه،کف زمین بازی و سایر قطعات آنها شیشه یا تلق های شیشه مانند، بکار رفته است فوتبال دستی شیشه ای می گوییم. میز های

1 دیدگاه دربارهٔ «تاریخچه فوتبال دستی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا