فوتبال دستی شیشه ای

فوتبال دستی شیشه ای

این پست را برای دوستات هم بفرست

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

به آن دسته از میزهای فوتبال دستی که در بدنه،کف زمین بازی و سایر قطعات آنها شیشه یا تلق های شیشه مانند، بکار رفته است فوتبال دستی شیشه ای می گوییم. میز های فوتبال دستی شیشه ای از دیرباز مورد علاقه مردم واقع شده اند و هم اکنون نیز بسیاری از مردم به دنبال خرید فوتبال دستی شیشه ای هستند.

فوتبال دستی شیشه ای چیست؟

ملاک اصلی برای این میزها سطح زمین بازی آنها یا در اصطلاح کف میز فوتبال دستی است ،  بعضی از فوتبال دستی بزرگ هستند که بدنه و زمین بازی(کف میز) آنها از چوب و فلز تشکیل شده و فقط سقف آن از شیشه پوشیده شده است ، چنین محصولی در دسته بندی فوتبال دستی های شیشه ای قرار نمی گیرد چرا که شرط اول مدل فوتبال دستی گلس این است که کف میز شیشه ای باشد.

میز-فوتبال-دستی-شیشه-ای

 

البته فوتبال دستی شیشه ای دارای دسته بندی های مختلف و مدل های متنوعی است. ما در اینجا شما را به طور مفصل با نمونه هایی از آنها آشنا می کنیم .

 

انواع فوتبال دستی شیشه ای؛

فوتبال دستی کف شیشه ای:

به میزهایی گفته می شود که فقط کف زمین بازی آنها از شیشه باشد.

 

اولین میز فوتبال دستی شیشه ای

اولین  و قدیمی ترین میز های فوتبال دستی شیشه ای در جهان همین مدل های کف شیشه ای بودند، باقی بدنه آنها از چوب و گاهی هم پایه ها فلزی ساخته می شده و در اصل سطح زمین بازی از شیشه ساخته می شد.

پس به این ترتیب می توان گفت همه مدل های نامبرده شده اول باید کف شیشه ای داشته باشند تا در زمره فوتبال دستی های شیشه ای قرار بگیرند.

 

کوتاراه

 

سقفی:

این نوع میز ها بیشتر در اماکن تفریحی عمومی مانند شهربازی ها و یا در فضاهایی که مالک مجموعه به منظور سرگرمی افراد این نوع میز را بدون اینکه کارمندی بر سر آن ها گمارد در گوشه ای از مجموعه قرار می دهد تا افرادی که مایل هستند از آن به عنوان وسیله تفریحی و گاهی گذراندن زمان انتظار {مثلا در فرودگاه یا راه آهن و..} استفاده کنند.

1.ژتون خور ؛

شما بعد از قرار دادن ژتون به درون میز و کشیدن یا فشردن اهرم  تعدادی توپ فوتبال دستی را تحویل می گیرید و می توانید تا زمانی که تمام توپ ها وارد دروازه ها شوند به بازی خود ادامه دهید در این مدل محدودیت زمان وجود ندارد. به این ترتیب که احتمال دارد شما به طور مثال 5توپ را در 3 دقیقه تمام کنید و شاید هم 30 دقیقه و یا بیشتر طول بکشد.

2.سکه ای ؛

فوتبال دستی شیشه ای سکه ای نیز تقریبا مانند ژتونی ها عمل میکند با این تفاوت که در مدل سکه ای معمولا از پول رایج همان کشور استفاده می شود.

 

میز تاشو این طرح :

علاقه مندان به فوتبال دستی سلیقه های متفاوتی دارند، گاهی دیده می شود یک نفر به طور همزمان به چندین خصیصه از میز ها علاقه مند می شود. برای مثال برخی این میز را می پسندند و برخی دیگر به خاطر اینکه بعد از بازی میز را به صورت ایستاده در گوشه ای از اتاق یا محل کار خود بگذارند تاشو را ترجیح می دهند.

عده ای نیز تلفیقی از این دو را می پسندیدند به همین دلیل تولید کنندگان کوتاراه، میز تاشو را به بازار عرضه کردند. این نوع میز دارای مزایای زیادی می باشد و طرفداران خاص خود را دارد.

آدمک شیشه ای:

نوع دیگری از فوتبال دستی های شیشه ای هستند که علاوه بر کف شیشه ای که دارند،آدمک های آنها از ماده ای  مخلوط از پلاستیک و شیشه تولید شده اند.

این مدل تنها در یک دوره تولید شد و سپس تولید آن متوقف شد شاید یکی از مهمترین دلایل این باشد که استحکام و کیفیت بخشی به آدمک ها در این مدل دارای هزینه های بالایی بود.

فوتبال دستی تمام شیشه:

نوعی دیگر از فوتبال دستی های شیشه ای هستند که علاوه بر کف شیشه ای ،دیوار فوتبال دستی ،بدنه و حتی پایه ها نیز از نوعی شیشه ،آدمک ها و سطح زمین بازی را ببنید. این نوع میز ها برای مناطقی که دارای رطوبت هستند می توانند خیلی مفید باشند. ما توصیه نمی کنیم که در مناطق با رطوبت بالا و شرجی از فوتبال دستی های پایه چوبی استفاده کنید چرا که پس از مدتی پایه ها شل شده و میز شما هنگام بازی سر و صدا و جرجر خواهد کرد. به همین دلیل در چنین مناطقی بهتر است از میز های پایه شیشه ای و یا پایه فلزی استفاده کرد.

 

فوتبال-دستی-شیشه-ای

کاربرد دیگر چنین میز هایی می توانند در استخر ها و با فضای بازی باشد.

شیشه ای الکترونیکی

از این مدل معمولا در شهربازی ها و برخی باشگاه های ورزشی و تفریحی بزرگ استفاده می شود.

فوتبال دستی الکترونیکی یا برقی سقف شیشه ای دستگاهی است که زمانی که شما ژتون را داخل محفظه مشخص شده آن می اندازید چراغ های روشنایی میز فعال می شوند و در اصطلاح بازی شروع می شود، بازی در این نوع محدودیت زمانی دارد و شما بسته به مبلغ شارژی که انجام داده اید می توانید از زمانی که به خود اختصاص داده اید استفاده کنید.

اپراتور یا مالک میز زمان استفاده را برای حافظه دستگاه تعریف کرده است.

 

foosball galss

 

در این دستگاه بازیکنان می توانند تا پایان وقتی که برای ایشان محاسبه شده است n تعداد گل به ثمر برسانند و دیگر محدودیت استفاده مجدد از توپ در این مدل برداشته شده است

ابعاد و اندازه

عرض همه آنها 70 سانتی متر طول بین 120 الی 140 سانتی متر متغییر است. ارتفاع میز فوتبال دستی شیشه ای از سطح زمین 90 سانتی متر و در برخی از این میزها 95 سانتی متر نیز وجود دارد.

شیشه ها معمولا سکوریت بودند و در حدود 15 الی 16 و گاهی تا 18 میل هم ضخامت دارند.

مزیت های میز شیشه ای

-سطح آنها به خوبی و خیلی سریع تمیز می شوند.

-وقتی توپ فوتبال دستی روی شیشه حرکت می کند صدایی تولید می شود که مورد علاقه بعضی بازیکنان قرار می گیرد.

-نسبت به نئوپان ها، ام دی اف ها و مدل های چوبی دیگر در مقابل آب و مایعات مقاوم تر است.

معایب میز سکوریتی

-احتمال شکستن آنها نسبت به مدل های تلق مانند چوبی و فلزی بیشتر است. البته باید گفت که این شیشه ها به این سادگی ها نمی شکنند ،اگر شما توپ فوتبال دستی را به صورت عمدی و محکم روی شیشه میز بکوبید باز هم نمی توانید آن را بشکنید و به قدری مقاوم هستند که ترک هم نمیخورند.

 

شیشه ای

 

خاصیت شیشه سکوریت این است که وقتی گوشه ای از آن مورد فشار قرار گیرد و بشکند ، کل شیشه از هم پاشیده و به تکه های ریز تبدیل می شود.

-به علت اینکه برخی از شوت ها و ضربات را نمی توان بر روی این میز ها زد در مسابقات رسمی از این میز ها استفاده نمی شود.

-میز های جدید نسبت به مدل های قدیمی پیش رفته تر شده اند.

تولید کنندگان

در گذشته کف میزها، ساده و سفید بود، تولیدکنندگان روی آن را بعضا نقاشی می کردند و خطوط زمین فوتبال را بر روی آن می کشیدند.

یکی از مشکلاتی که تولیدکنندگان با آن مواجه بودند این بود که ،طی بازی هایی که روی سطح شیشه ای انجام می شد کم کم خطوط محوطه جریمه زمین و یا دایره و خط وسط زمین از بین می رفت.

این مسئله ای بود که ذهن تولید کنندگان فوتبال دستی شیشه ای را به چالش کشیده بود.

در میز کوتاراه این مشکل بر طرف شده است به طوری که خطوط و نقش ها در داخل شیشه کار شده است و ضمن اینکه خطوط با کیفیت بالایی داخل آن کار شده است، کف  زمین نیز دارای رنگ های متنوعی مانند سبز، مشکی و یا سفید می باشد.

 

فوتبال دستی

توپ مناسب فوتبال دستی شیشه ای

ما بارها با این مورد برخورد کرده ایم که برخی باشگاه ها و اماکن ورزشی توپ های متفرقه و نا مناسبی را بر روی این میز ها می گذارند. شما باید بدانید که با توپ های معمولی و سفتی که در بازار وجود دارد نمی توان روی میزی بازی کرد چرا که به علت سطح لغزنده آن ، توپ اینگونه میز ها باید دارای پرز بسیاری باشد و اصطلاحا از خانواده  توپ های تنبل باشد دلیل انتخاب چنین توپی برای میز این است که بازیکنان بتوانند با خیال راحت از تکنیک هایی که بر آن ها مسلط هستند استفاده کنند و هنگام اجرای تکنیک فوتبال دستی توپ از زیر پای آدمک های آنها سر نخورد و فرار نکند.

فوتبال دستی شیشه ای قدیمی

در گذشته میزها با زوار هایی بودند که زیر دیواره های میز و بر روی شیشه چسبانده می شدند کار این زوار ها این بود که توپ در گوشه های میز گیر نیفتند.

فوتبال دستی شیشه ای مدرن

امروزه بعضی از میزهای شیشه ای طوری ساخته می شوند که در گوشه ها دارای انحنای ظریفی هستند و استفاده از این تکنولوژی باعث شده است که شیب ملایمی در کناره های زمین بازی به وجود آید، این شیب ملایم مانع از گیر افتادن توپ  و یا در اصطلاح مرده شدن توپ می شود.

همین الان عضو خبرنامه کوتاراه شو

برای بدست آوردن جدید‌ترین اخبار و سمابقات و یه عالمه تخفیف خوب

مطالب مرتبط

فوتبال-دستی-به-انگلیسی
مجله کوتاراه

فوتبال دستی به انگلیسی

کلمه فوتبال دستی به انگلیسی table soccer به معنای فوتبال روی میز می باشد. فوتبال انگلیسی آنچه مسلم است فوتبال دستی قبل از سال 1920 تولید شده است، در آن سال ها فوتبال

فوتبال دستی شیشه ای
مجله کوتاراه

فوتبال دستی شیشه ای

به آن دسته از میزهای فوتبال دستی که در بدنه،کف زمین بازی و سایر قطعات آنها شیشه یا تلق های شیشه مانند، بکار رفته است فوتبال دستی شیشه ای می گوییم. میز های

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا