نحوه گرفتن دسته فوتبال دستی

فوتبال دستی

این پست را برای دوستات هم بفرست

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

به نظر می رسد گرفتن دسته فوتبال دستی نیازی به آموزش نداشته باشد ولی از آنجا که نحوه گرفتن آن می تواند تاثیر بسزایی در سرعت ضربات شما داشته باشد به همین خاطر توضیح مختصری خواهیم داد.

 

"<yoastmark

در برخی از ورزش ها مانند وزنه برداری یا بیسبال باید میله و دسته چوب را محکم  گرفت. باید بدانید در ورزش فوتبال دستی این کار اشتباه است و موجب می شود دامنه حرکتی شما کاهش پیدا کند.

بازیکن فوتبال دستی باید در گرفتن و نگه داشتن میله کمی ظرافت به خرج دهد مثل اینکه گنجشک زنده ای را در مشت خود نگه داشته اید ، شما اگر خیلی سفت پرنده  را نگه دارید احتمال دارد او را له کنید و اگر خیلی شل بگیرید پرنده از دستان شما فرار خواهد کرد.

شما می توانید تکنیک گرفتن مناسب دسته و میزان فشار به میله فوتبال دستی را پیدا کنید.

 

football table
football table

میزان فشار وارده

این شما هستید که می بایست میزان فشردن دسته را تعیین کنید و بهترین راه برای پیدا کردن این میزان زدن ضربه ساده و مستقیم است. به طوری که بارها و بارها تکرار کنید تا اینکه تکنیک صحیح گرفتن میله را پیدا کنید.

در تمرین خود پشت میز فوتبال دستی بایستید ،توپ را مقابله دروازه ی خالی قرار دهید و سپس با بازیکن وسط میله سه تایی ضربه به توپ بزنید تا وارد دروازه شود بار دیگر همین حرکت را در حالی که دسته را شل گرفتید تکرار کنید.

شما خواهید دید که زمانی که دسته فوتبال دستی را شل گرفتید ،سرعت حرکت توپ بیشتر می شود، دلیل این فرایند این است که شما وقتی دسته را سفت می چسبید دامنه حرکتی مچ دست شما کمتر می شود.

شما وقتی آماده شوت زدن می شوید باید آدمک فوتبال دستی را به سمت عقب حرکت دهید. به همین خاطر مچ دست شما به سمت عقربه های ساعت می چرخد و وقتی شوت می زنید مچ دست خلاف جهت عقربه های ساعت به گردش در می آید. نکته اینجاست که اگر شما این حرکت را به درستی انجام دهید آدمک ضربه زننده می بایست یک نیم چرخش که 180 درجه می باشد را انجام دهد.

 

نحوه گرفتن دسته فوتبال دستی

گرفتن با دست باز

گرفتن دسته فوتبال دستی به دو صورت باز و بسته امکان دارد. در این نوع گرفتن دسته تمامی ضربات استاندارد فوتبال دستی از جمله چپ کشی، ضربات کج، ضربات ترکیبی، زیر پا عقب، زیر پا جلو مچی و دوپا را می توان زد. در گرفتن با دست بسته کف دست روی دسته و چهار انگشت به دور آن می پیچد. نکته اینجاست که انگشت شصت نباید با انگشتان دیگر تماس داشته باشد.

 

نحوه گرفتن دسته فوتبال دستی

دست باز گرفتن

ضربات دست بار به دو صورت انجام می شوند که در اینجا به یک نوع آن که معروف تر نیز می بشاد بسنده می کنیم و آن نحوه زدن ضربه مار در میز است. دست در این ضربه کاملا با گرفتن دسته بسته متفاوت است به این ترتیب که در اینجا کف دست و انگشتان هیچ تماسی با دسته ندارند و بازیکن به ابتدای مچ دست {انتهای کف دست} دسته فوتبال دستی را نگه می دارد و حتی می تواند در همین وضعیت توپ را به حرکت در بیاورد.

نکته حائز اهمیت این است که در شوت مار ،توپ فوتبال دستی نیاز به تنظیم دارد به طوری که انگشت پای آدمک فوتبال دستی در وسط توپ قرار گیرد و آدمک به صورت کج و زاویه 45 درجه قرار دارد ،این به شما امکان می دهد تا دست خود را در یک حرکت به سمت بالا بکشید و آدمک شما قبل از برخورد با توپ تقریبا یک دور کامل بچرخد، بسیاری از مبتدیان اولین باری که شوت مار را می بند فکر می کنند این چرخش میله غیر قانونی است. اما در حقیقت آدمک شما قبل از چرخش کامل 360 درجه با توپ برخورد می کند و این کاملا قانونی است.

 

نحوه گرفتن دسته فوتبال دستی
فوتبال دستی

استفاده از ابزار برای بهبود گرفتن

این روز ها فوتبال دستی نه تنها یک بازی تفریحی است بلکه به یک ورزش حرفه ای نیز تبدیل شده است. بازیکنان فوتبال دستی برای اینکه گرفتن را به صورت کامل انجام بدهند و در مسابقات عملکرد مطلوبی داشته باشند از یک سری وسایل استفاده می کنند که باعث می شود گرفتن شکل کامل تری پیدا کند از وسایلی چون دستکش ،گریپ و روکش دسته. بیشترین کاربرد این ابزار این است که مانع سر خوردن دست هنگام گرفتن دسته فوتبال دستی می شوند.

دستکش

انواع مختلفی از دستکش ها که مخصوص این رشته ورزشی تولید شده است. شما می توانید برای شروع از دستکش های معمولی نیز استفاده کنید به شرط آنکه باعث بهبود عملکرد شما شود. لازم به ذکر است که درصد کمی از بازیکنان از دستکش استفاده می کنند.

 

نحوه گرفتن دسته فوتبال دستی
نحوه گرفتن دسته فوتبال دستی

گریپ فوتبال دستی

گریپ وار یا باندی از جنس پلاستیک است که به دور دسته فوتبال دستی می پیچند. رشته های ورزشی مانند تنیس و بدمینتون نیز از این وسیله استفاده می ککند. انواع مختلفی دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها نوع مطلوب خود را پیدا کنید ،اکثر بازیکنان فوتبال دستی از این وسیله استفاده می کنند.

 

روکش

وسیله ای است که روی دسته فوتبال دستی به صورت کاور کشیده می شود و دور تا دور دسته را می پوشاند که در اصلاح به آن کاندوم نیز می گویند. بازیکنان به ندرت از این وسیله استفاده می کنند.

همین الان عضو خبرنامه کوتاراه شو

برای بدست آوردن جدید‌ترین اخبار و سمابقات و یه عالمه تخفیف خوب

مطالب مرتبط

فوتبال-دستی-به-انگلیسی
مجله کوتاراه

فوتبال دستی به انگلیسی

کلمه فوتبال دستی به انگلیسی table soccer به معنای فوتبال روی میز می باشد. فوتبال انگلیسی آنچه مسلم است فوتبال دستی قبل از سال 1920 تولید شده است، در آن سال ها فوتبال

فوتبال دستی شیشه ای
مجله کوتاراه

فوتبال دستی شیشه ای

به آن دسته از میزهای فوتبال دستی که در بدنه،کف زمین بازی و سایر قطعات آنها شیشه یا تلق های شیشه مانند، بکار رفته است فوتبال دستی شیشه ای می گوییم. میز های

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا